MAFRAY - tvorba webových stránek.
Zobrazit navigaci.

Kaskádový styl CSS - použití

Malá ukázka vlastností webových stránek s definicí vzhledu stránek pomocí CSS (ang. Cascading Style Sheets)

Způsob vytváření webových stránek se za poslední roky změnil. Od čistě strukturovaného dokumentu, pro první textové prohlížeče, po dokumenty plné obrázků, zvuku, videa, javaskriptových a flashových aplikací. Současný trend je návrat zpět k čistě strukturovanému dokumentu. Slovo "trend" znamená v současné chvíli doporučení organizace W3C a různé režimy zobrazování webových dokumentů v prohlížečích.

Z těchto režimů je jediný správný pro nové webové stránky režim "strict". Ten nepřipouští zpracování a zobrazení stránek s chybných kódem nebo konstrukcí stránek. Díky tomu Vám garantuje odpovídající zobrazení stránek i v budoucnosti v nových verzích prohlížečů. Ty totiž budou "striktně" zobrazovat pouze korektní dokumenty.

Informace o grafickém vzhledu tzn. definování kaskádového stylu, může být přímo v html stránce. Častější přístup je pomocí externího souboru, který se příkazem připojí k html souboru. Tento soubor má koncovku *.css.

Tři ukázky změny vzhledu této stránky pomocí CSS.

  1. Původní styl - Toto je webová stránka se stejným grafickým vzhledem, jako jsou ostatní stránky.
  2. Bez stylu - Při kliknutí na volbu "bez stylu" se zobrazí tato stránka bez připojeného kaskádového stylu. To znamená, čistý strukturovaný dokument. Možná to někomu připomene, jak vypadaly první internetové stránky.
    Pokud Vám budou chybět v tomto zobrazení obrázky, znamená to, že nejsou součástí vlastního textu (nemají informační hodnotu).
  3. Alternativní styl - Změna grafického vzhledu "jednoduchým připojením" jiného souboru *.css s jinou tabulkou kaskádového stylu.


Copyright © 2004 MaFray - www.mafray.cz, info@mafray.cz nahoru